جک پالت دستی
سایر تصاویر
توضیحات

جک پالت از دسته ابزار های صنعتی است که در جهت بالا بردن و جا به جایی بار های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. و البته چرایی این که نام جک پالت را برای این ابزار برگزیده اند، به کاربرد اصلی این وسیله بر می‌ گردد که در جهت بلند کردن و جا به جایی دستی پالت استفاده می شود. در محیط های صنعتی در تولید محصولات کوچک تا متوسط، غالباً از یک نوع بسته بندی عام استفاده می شود که بر پایه ی یک ساختار مشبکی عموما چوبی و پلاستیکی یا فلزی می باشد که به آن پالت می گویند.

سایز استاندارد تولید پالت موجب می شود که بسته بندی کارخانجات مختلف به جهت انبارداری و یا حمل و نقل، خصوصاً حمل و نقل کانتینری، دارای استاندارد طول و عرض یکسانی بشود که این فرایند در مسیر نظم بخشیدن به مقوله های انبارداری و حمل و نقل ایجاد شده است. وجود بار ها و محصولات مصرفی یا تولیدی صنایع بر روی پالت، نیاز به ابزاری که بتواند به راحتی این پالت را جا به‌ جا کند، منطقی به نظر می‌ رسد. البته که لیفتراک ماشین جا به ‌جایی پالت است، اما اگر در محیطی محدود و یا فضایی که لیفتراک قادر به ورود به آن نیست و یا در مواردی که نیاز به جا به جایی مختصر و محدودی است، از ابزار دیگری بهره برده می‌ شود که آن را جک پالت می نامند.

مزایای استفاده از جک پالت

فرمان پذیری بسیار بالا، قدرت مانور عالی در فضا های بسیار کوچک، امکان چرخش درجا، نبود آلودگی های صوتی و عدم تولید دود، عدم نیاز به شارژ و یا نیروی برق به جهت کارکرد، حجم کم در زمان عدم استفاده، خرابی محدود و در نتیجه توقف پایین، راحتی استفاده، از جمله مزایای این دستگاه به نسبت رقبای گران و پر سر و صدایی چون لیفتراک و بالابر های صنعتی و… می باشد.

البته ساختار کلی جک پالت به گونه‌ای است که می ‌توان از آن در جا به ‌جایی طیف وسیعی از اشیاء صنعتی و یا کشاورزی و تجاری بهره برد. حتی گاهاً دستگاه های کوچک را طوری طراحی می‌کنند که بتوان با کمک یک جک پالت آن را جا به جا کرد.

ساختار جک پالت

در جک پالت از یک سیستم جک پیستونی (روغنی) برای بالا و پایین کردن اجسام استفاده می شود. این سیستم که شامل یک پیستون کوچک و البته خیلی قدرتمند است، به وسیله ی یک پمپ هوا که به طور دستی فعال می شود، می تواند قدرت لازم به جهت بالا بردن اجسام سنگین تا مرز های ۳ تن را داشته باشد. پمپ هوای تعبیه شده در جک پالت با فشرده کردن هوا در داخل پیستون، قدرت لازم را تامین می نماید و این قدرت را از طریق یک قفل تنظیم هوا که بر روی دسته و در اختیار اپراتور قرار دارد، وارد فضای پیستون می کند.

بسته به ارتفاعی که اپراتور طلب کند، با میزان فشاری که غالباً از طریق بالا و پایین کردن مداوم دسته جک پالت تامین می شود، می توان قدرت هوای فشرده در پیستون را زیاد نمود که موجب افزایش ارتفاع می گردد. در جهت کاهش ارتفاع از طریق قفل تنظیم فشار بر روی دسته جک پالت، می توان این کار را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *