انواع لاستیک لیفتراک

انواع لاستیک لیفتراک

انواع لاستیک لیفتراک را نام ببرید؟

انواع لاستیک لیفتراک به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند: پنوماتیک (pneumatic) و توپر یا کوشن (cushion) تفاوت اصلی بین آن‌ها برای مصرف‌کننده مشخص نمی باشد و به همین علت انتخاب اینکه کدام لاستیک برای لیفتراک مناسب بوده است کاری بسیار سخت می باشد. انتخاب  کردن لاستیک بسیار مناسب روی عملکرد و ایمنی ماشین لیفتراک و اپراتور تأثیر بسیار زیادی را می‌گذارد؛ ولی قبل از در جستجوی خرید لاستیک  لیفتراک قرار بگیرید، که لیفتراک گزینه‌های بسیار متنوعی برای انتخاب به شما خواهد داد.

 بیشتر ماشین های لیفتراک‌ فریم‌هایی را دارا می باشند که فقط نوع خاصی از لاستیک را پذیرا می باشند هر دو نوع لاستیک لیفتراک  توپر و پنوماتیک این توانایی را دارند با هر نوع ظرفیت حمل باری انتخاب بشوند که از یک تن شروع خواهد شد و تا بیش از ١٠٠ تن ادامه دار است.

پیشتر بدانید مقاله انواع لاستیک لیفتراک : لاستیک لیفتراک در اصفهان

انواع لاستیک لیفتراک

  • لاستیک توپر(Cushion)

یکی از انواع لاستیک لیفتراک ، لاستیک توپر است.  قسمت عمده حمل و جابه‌جایی در فضاهایی سر پوشیده و بسته داخلی انجام می گیرند و یا پروژه‌هایی بسیار سبک فضای بازی دارید که روی آسفالت انجام خواهد گرفت، لاستیک توپر از پس این کارها به خوبی بر خواهد آمد. لاستیک کوشن اصطکاک بسیار زیادی در سطوحی بسیار صاف و یکنواخت ایجاد می‌ نماید و عمری بسیر طولانی را دارا است؛ ولی با داشتن ارتفاعی بسیار کم از زمین، لیفتراک‌های لاستیک توپر بیشتر در فضاهایی باز گیر می‌کنند!

برای حل کردن این مشکل بسیاری از رانندگان لاستیک توپر از لاستیک آج‌دار در چرخ‌های جلوی لیفتراک استفاده ی بسیار فراوانی می‌کنند، به این علت که این لاستیک روی مسیرهایی بسیار سخت و ناهموار من جمله آسفالت یا شن فشرده  خواهند شد و اصطکاک زیادی ایجاد می‌کند.  نباید روی مسیر گلی یا چمنی حرکتی را داشته باشند.

باید بدانید یک امتیاز بزرگ استفاده از لاستیک توپر شعاع  بسیار کوچکش می باشد که برای فضای داخل کارخانه ایده‌آل می گردد به این دلیل که فضای بسیار کمتری نسبت به انبار و فضای باز وجود خواهد داشت؛ داشتن چرخ هایی کوچک فضای بسیار زیادی را اشغال نمی‌ نماید در عوض شعاع چرخشی بهتری را ارائه خواهد داد؛ علاوه بر اینکه آن‌ را بسیار مناسب لیفتراک‌هایی بسیار سایز کوچک هم می‌ نماید، این قابلیت‌ها موجب می‌شود که ماشین لیفتراک امکان مانور بسیار بیشتری در فضای کارخانه را دارا باشد، لاستیک توپر لیفتراک بسیار ارزان‌تر می باشد و نسبت به پنوماتیک بیشتر در دسترس می باشد برای اینکه از لاستیک نرم است که توسط یک رینگ فلزی بسیار محکم خواهد شد هزینه تولید این لاستیک خیلی کمتر می باشد و نگهداری و جابه‌جایی آن در انبار هم خیلی راحت تر است.

  • لاستیک پنوماتیک (Pneumatic)

یکی از انواع لاستیک لیفتراک ، لاستیک پنوماتیک است. لاستیک پنوماتیک در لیفتراک ها شبیه لاستیک معمولی ماشین می باشند اما عملکرد بسیار بالایی را دارند و قابلیت بسیار بیشتری را در بیشتر مسیرهای ناهموار و سنگلاخی را دارا می باشند به همین علت: بیشتر در فضایی بسیار باز کاربرد دارند و قابل استفاده می‌ باشند. دو نوع لاستیک پنوماتیک در بازار وجود دارد: توپر و بادی. لاستیک پنوماتیک بادی با هوا پر خواه شد این درحالی است ‌که لاستیک توپر کاملاً از لاستیک است که یک لایه داخلی فوم پلی اورتان است.

  • لاستیک پنوماتیک توپر

یکی از انواع لاستیک لیفتراک ، لاستیک پنوماتیک توپر است. در لیفتراک ها بسیار گران‌تر از لاستیک بادی می باشد برای اینکه هرگز نمی‌ترکد، سوراخ نخواهد شد و مقاومت بسیار زیاد‌تری از انواع دیگر لاستیک را دارا است به این علت که ١٠٠% از لاستیک است.

اگر در فضای کاری پروژه، میخ، سنگریزه و سایر لوازم تیز موجود است، بهتر بوده است از لاستیک پنوماتیک توپر استفاده نمایید. این لاستیک برای پروژه‌هایی بسیار کوچک تا متوسط در فضای داخلی و باز استفاده ی بسیار فراوانی می‌شود ولی برای پروژه‌های فضای باز بهتر می باشد به این دلیل که سطوح کار کاملا ناهموار، سنگلاخی و بسیار متفاوت می باشد و لاستیک توپر در این شرایط دوام  بسیار بیشتری را دارا است.

این لاستیک در واقع نقطه وسط بین ساختار توپر یک لاستیک کوشن و استقامت یک لاستیک پنوماتیک بادی می باشد.

 

  • لاستیک پنوماتیک بادی

یکی از انواع لاستیک لیفتراک ، لاستیک پنوماتیک بادی است. مانند لاستیک های لیفتراک توپر بر روی آسفالت، شن و حیاط خوب کار می‌ نماید ولی احتمال سوراخ شدنش بسیار زیاد بوده است؛ قبل از شروع کارتان مطمئن باشید که زمین محیط کار هیچ نوع آیتم نوک‌تیز را نداشته باشد.

لاستیک بادی لیفتراک حرکت فنری در لیفتراک را ایجاد می‌نماید بنابراین کاربران لاستیک پنوماتیک بادی آن را با فوم پر می‌نمایند تا  حرکت بسیار روان‌تر نسبت به لاستیک توپر باشد و جهش بسیار کمتری نسبت به لاستیک بادی تجربه نمایند. لاستیک پنوماتیک در پروژه های ساخت‌وساز، انبارهای الوار چوب و فضای باز قابل استفاده است و برای زمینی که داشتن اصطکاک در آن اهمیت بسیار زیادی را دارد بهترین گزینه می باشد برای اینکه لاستیک پنوماتیک آج بسیار ضخیم‌تری را دارد که اصطکاک را در مسیرهای صاف و لغزنده را به شدت بیشتر می‌ نماید. یکی از مهمترین و بزرگ‌ترین مزایای استفاده از لاستیک پنوماتیک توانایی آن‌ در جذب ناهمواری ها است.

این قابلیت یک حرکتی بسیار نرم و راحت را فراهم می‌ آورد و بسیار کمتر دچار لرزه یا دست‌انداز خواهد شد. ماشین لیفتراک‌ها سیستم تعلیق را ندارند درنتیجه ی این موضوع: لاستیک پنوماتیک رانندگی بسیار راحت‌تری به اپراتور خواهد داد و بازده را به شدت افزایش خواهد داد؛ برای اینکه لرزش و دست‌انداز بسیار کمتری را دارا است. ارزش واقعی لاستیک پنوماتیک لیفتراک در استفاده آن‌ در فضاهای باز می باشد که بازده کاری را بسیار بیشتر می‌نماید.

استفاده از لاستیک جایگزین مانند لاستیک توپر برای پروژه‌های فضای باز موجب خسارت های بسیار زیادی می‌شود که منجر به معطلی بسیار زیاد پروژه و هزینه خرید لاستیک جدید خواهد شد. اگر به‌صورت بسیار مستمر نیاز به کار در فضای باز را دارا می باشید، اطمینان داشته باشید که نمایندگی بیشتر لیفتراک ها بهترین نوع لاستیک پنوماتیک را معرفی می‌نمایند که مناسب پروژه‌ ها است. 

انواع لاستیک لیفتراک

نتیجه‌گیری در مبحث انواع لاستیک لیفتراک :

لاستیک های  لیفتراک به عوامل بسیار زیادی وابسته است؛ اما نوع لیفتراک، کار درخواستی و سطح زمین کار مهم‌ترین عوامل بسیار مهم در انتخاب لاستیک ها می باشند.

در  ابتدا گزینه‌های قابل‌اجرا را برای ماشین  لیفتراک تعیین نمایید؛ به این علت که هر لیفتراکی با توجه به ساختارش هر نوع لاستیکی را پذیرا نمی باشد. سپس شرایط پروژه را بررسی نمایید که در چه زمینی اجرا می شود تا مطابق نیازهای مسیر حرکت لیفتراک نوع لاستیک را انتخاب نمایید تا بیشترین بازده را از لیفتراک دریافت نمایید و امنیت و آسایش اپراتور لیفتراک را هم حفظ نمایید.

لاستیک توپر لیفتراک برای حمل بار در فضای داخل انبار یا کارخانه که سطح صاف و حتی لغزنده را دارا هستند بسیار عالی و خوب  بوده است در حالی‌ که لاستیک پنوماتیک برای کار در فضای باز با سطوح ناهموار بسیار بسیار مناسب‌تر می باشد.

کیفیت لاستیک (تایر) لیفتراک و تأثیر آن در راندمان کار عبارت است از: .

بهتر است بدانید لاستیک لیفتراک بخش مهم و نهایی سیستم انتقال قدرت از موتور را برعهده دارد و وظیفه ی بسیار مهم در جابجایی و کاربری لیفتراک را بر عهده می گیرد بنابراین انتخاب لاستیک بسیار مناسب لیفتراک و تلاش در جهت حفظ و نگهداری از مهمترین عوامل برای عملکرد بسیار عالی مطلوب می باشد. برخلاف تایرهای خودرو لیفتراک ، وظیفه ی اصلی لاستیک لیفتراک فقط جابجایی دستگاه در محل کارخانه و یا انبار‌ها نمی باشد، لاستیک‌ لیفتراک برای تضمین ثبات، استحکام و ایمنی لیفتراک بسیار ضروری می باشد.

لاستیک‌های لیفتراک با کیفیتی بسیار بالا می‌توانند هربار پانزده درصد بار بیشتری را حمل نمایند. لاستیک‌هایی که کارخانه‌های سازنده آن‌ها بر روی کیفیت لاستیک‌های خود تمرکز بسیار بیشتری را دارا می باشند؛ از لحاظ قیمت بسیار گرانقیمت می باشند.

اما نسبت به نمونه‌هایی دیگر بسیار ارزان‌تر می باشد، کیفیت بهتر و استحکام و ایمنی و عمر بسیار بالاتری را دارا هستند. لاستیک‌های لیفتراک با کیفیتی بسیار بالا راندمان کار را به شدت بالا ببرید و بهروری را به شدت افزایش می‌داد. بهترین سرمایه گذاری برای خرید لاستیک لیفتراک جهت مصرف کنندگان به شمار خواهد رفت.

درست می باشد که لاستیک‌ لیفتراک بسیار ارزان، قیمت بسیار کمتری را دارا است اما به خاطر استفاده کردن از موادی بسیار بی‌کیفیت در ساختار لاستیک، عمری بسیار کمتر و استهلاک بسیار بالایی را داشته است و به تعویض بیشتر در طول سال و هزینه های نگهداری بسیار بالا نیازمند است. بنابرین در هنگام خریدن لاستیک لیفتراک علاوه بر قیمت، کیفیت کالا نیز مد نظر بگیرید.

انواع لاستیک لیفتراک

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *