انواع بالابر صنعتی

انواع بالابر صنعتی

انواع بالابر صنعتی

در این مقاله به بررسی موضوع انواع بالابر صنعتی پرداخته میشود. باید بدانید که بالابر به دستگاهی گفته می‌شود که برای حمل کردن بار و افراد با هر تعداد نفرات دلخواه  در ارتفاع‌های بسیار مختلف و برای هم‌ سطح‌ سازی به کار گرفته خواهد شد و کاربرد دارد. بالابرهای صنعتی از مکانیزمی بسیار خاصی برخوردار می باشند که آن را با بالاکشنده‌ها، جرثقیل‌ها و لیفتراک متفاوت تر می نماید. در نگاهی بسیار کلی، هر یک از بالابرهای صنعتی با توجه کردن به سایر اهداف، نیاز مشتری و ظرفیت تحمل بار ویژگی‌های بسیار خاص و متفاوتی را دارند. باید دقت کنید بالابرها را نوعی از ماشین الات به حساب می آورند که برای انتقال دادن بار در خطوطی بسیار مختلف تولیداتی دارند در زمینه‌های صنعتی و تجاری به کار گرفته خواهند شد، علاوه بر مواردی که ذکر کردیم ، از انواع بالابرهای صنعتی با اهداف انتقال دادن سایر کالا ها و تخلیه بار کامیون نیز استفاده ی بسیار زیادی می‌شود.

انواع بالابر صنعتی کدام اند؟

از انواع بالابر صنعتی در ساخت‌ و‌ سازهای بسیار مختلف و صنایع بسیار زیادی استفاده ی فراوانی می‌شود و با توجه داشتن به عملکرد، طراحی، حرکتی و ظرفیتی که این وسایل دارا هستند، به انواع بسیار مختلفی تقسیم بندی  خواهند شد که در ادامه شما را با انواع بالابرهای صنعتی و ویژگی آن‌ها آشنا می نماییم.

پیشتر بخوانید انواع بالابر صنعتی : لیفتراک تویوتا

انواع بالابر صنعتی

بالابرهای ثابت (Fixed Lift): از بالابرهای ثابت می باشند که برای حمل و جا‌به‌جایی انواع بار ها در مکان‌های بسیار مختلف استفاده ی بسیار زیادی می‌شود. کاربرد بالابرهای ثابت صنعتی در مکان‌های زیر می باشد:

 • بالابرهای پارکینگی خودروبر
 • بالابرهای صنعتی در کارخانه‌ها
 • بالابرهای صنعتی در انبارها
 • بالابر مغازه در فروشگاه‌ها

انواع بالابر های ثابت را نام ببرید؟

همان‌طور که از نام این بالابر مشخص می باشد، در یک جایی کاملا ثابت قرار خواهند گرفت و برای جا‌به‌جایی افراد زیاد و انواع کالا در مکان‌هایی مثل کارخانه‌ها و انبارهای بسیار مختلف با ظرفیت هایی کاملا نامحدود قابلیت استفاده را دارد. این بالابرها هم انواع مختلفی دارند که در ادامه آنها را نام خواهیم برد:

 • بالابر های ثابت آرکادئونی (Fixed Scissor ifts):

بازوهای قیچی شکل که بوسیله ی  جک هیدرولیک از یکدیگر باز خواهند شد و ارتفاع مورد نیاز را تامین می‌نمایند. مهم‌ترین مزیتی را که این بالابرها دارا اند، باز شدن آن‌ها به صورت عمودی می باشد که بیشترین و زیادترین ایمنی را در میان بالابرها برای افراد و وسایل ایجاد خواهد کرد.

نکته ی بسیار جالبی که در رابطه با این بالابر هست، استفاده کردن از بالابرهای قیچی در تناژهای بالا می باشد که دیگر هیچ مکانیزمی جوابگو آن نخواهد بود. نام دیگر این بالابر، میز هیدرولیکی بوده است که در بعضی از موارد، امکان قرار دادن آن  بر روی ریل هم وجود خواهد داشت تا در یک راستای بسیار خاص جابه‌جایی کالا صورت گیرد.

 • بالابر های جک مستقیم

یکی از انواع بالابر صنعتی مدل ثابت است، بالابرهای جک مستقیم می باشند که جک هیدرولیک به شکلی کاملا مستقیم زیر میز بار متصل می گردد تا آن را به سمتی  بالا حرکت دهد. با توجه داشتن به بررسی‌های صورت‌گرفته، ایمنی و ظرفیت این مدل، بعد از بالابرهای آکاردئونی قرار خواهد گرفت.

از این بالابرهایی که نام دادیم در مغازه‌ها و فروشگاه‌ ها آنلاین برای حمل و انتقال بار به طبقات دیگر استفاده ی بسیار زیادی می‌شود ولی برای حمل کردن فرد، یک کابین ایمن روی آن قرار خواهد گرفت که در این صورت آن را آسانسور هیدرولیکی نام خواهند داد.

پیشتر بخوانید انواع بالابر صنعتی : لاستیک توپر لیفتراک

انواع بالابر صنعتی

 • بالابرهای کابلی یا زنجیری

حرکت این بالابرها با یک کابل یا زنجیر متصل به سکوی بالابر، شکل خواهد گرفت ولی ایمنی این بالابرها را تائید نخواهد کرد و بسیار خطرناک خواهد بود. با توجه داشتن به کم بودن ظرفیت این مدل از بالابرها، از آن هرگز نباید به عنوان بالابر نفربر استفاده نمایید برای عملکرد بسیار بهتر این بالابرها، بهتر می باشد که هر روز تحت بازرسی های مکرر قرار بگیرند.

 • بالابرهای هیدرولیکی-زنجیری یا کابلی

کارکرد این بالابرها به این شکل می باشد که چرخ‌زنجیر و قرقره  کابل بوسیله ی  جک هیدرولیک، نیمی از کورس حرکت را طی و نیرو توسط زنجیر یا کابل به میز کار انتقال خواهد داد تا مسیر بصورت بسیار کامل طی گردد، در این شکل نسبت به بالابرهای جک مستقیم بدون زنجیر به جک هیدرولیک با کورس کم‌تری نیازمند خواهید شد.

 • بالابرهای بوم لیفت ثابت (Static Base Boom Lifts)

این بالابرهای هیدرولیکی، علاوه بر دسترسی عمودی، دسترسی افقی نیز ایجاد کرده اند. بالابرهای بوم لیفت ثابت  از ظرفیت بسیار کمی برخوردار می باشند و برای حمل نفر تنها از آن استفاده  ی بسیار زیادی می‌شود.

انواع بالابر های متحرک صنعتی کدام اند؟

یکی از انواع بالابر صنعتی ، بالابرهای متحرک یا سیار می باشد که برای استفاده نفر طراحی و ارائه شده است. نام دیگر این بالابر، Man lift  می باشد. این بالابرهای چرخ‌دار به راحتی جابه‌جا می نمایند و از ایمنی بسیار زیاد و بالایی برای استفاده در ارتفاع‌های بسیار مختلف برخوردار می باشند. بالابرهای متحرک خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

 • بالابر سیار هیدرولیکی با دسترسی عمومی

یکی از پرکاربردترین انواع بالابر صنعتی ، بالابر سیار هیدرولیکی می باشند که به شکلی عمودی، قادر می باشند به جابه‌جایی نفر در ارتفاع‌های بسیار مختلف می باشند و دسترسی افقی ایجاد نخواهند کرد. بارزترین مدل از این بالابرها، بالابر هیدرولیکی آکاردئونی، بالابر نفر ریلی و بالابر عمودبر می باشد. از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده کردن از این بالابرها، وجود ایمنی بسیار زیاد در ارتفاع‌های بسیار  گوناگون، صرفه‌جویی در هزینه و وقت می باشد. در میان بالابرها، قیمت این مدل با دسترسی عمومی، بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

 • بالابرهای سیار با دسترسی عمودی و افقی

این بالابرها با نام بوم لیفت نیز شناخته شده است. مهم‌ترین ویژگی این بالابرها، حرکت به سمت بالا و افق می باشد به نوعی سه کاره هستند که با توجه داشتن به آن دیگر نیاز به ایستادن در زیر محل کار نمی باشد.

پیشتر بخوانید انواع بالابر صنعتی : لاستیک بادی لیفتراک

انواع بالابر صنعتی

مکانیزم های بالابر های سیار با دسترسی عمودی و افقی

 • مکانیزم مفصلی: ساده‌ترین مکانیزم مفصلی هستند که بازوها به صورت مفصل با نیروی هیدرولیکی حرکت خواهند کرد، از این بالابرها درارتفاع بسیار کم استفاده ی بسیار زیادی می‌‌شود، هم‌چنین دارای مکانیزم قدیمی نیز هستند.
 • مکانیزم تلسکوپی: مکانیزم این بالابر به این شکل بوده است که جک های هیدرولیک و زنجیرصنعتی، بازوهایی را که به شکل تلسکوپ داخل یکدیگر می باشند را به بیرون می‌رانند تا دسترسی ایجاد نمایند.
 • مکانیزم مفصلی-تلسکوپی: مکانیزم این بالابر نسبت به دو بالابر دیگر، بشدت جدیدتر و کارآمدتر می باشد، به صورتی که هر دو بازو از نظر قدرت مانور و کار در شرایط‌های سخت و پیچیده از مزیت‌های فراوانی برخوردار می باشند.

 

 • بالابر هیدرولیکی ویلچربر:

از این بالابرها برای جابه‌جا کردن افراد معلول بین طبقه‌های یک ساختمان استفاده ی بسیار زیادی می‌شود.

 • بالابر هیدرولیکی متحرک:

این شکل از بالابرها، دارای چرخ در زیر خود می باشند که هزینه آن با توجه به ارتفاعی که دارند، بشدت متفاوت بوده است.

بیشتر بخوانید انواع بالابر صنعتی : جک پالت دستی

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *